Vybíráme papouška

Co potřebují papoušci ke svému štěstí
Výběr ptačího kamaráda je vždy dobré zodpovědně promyslet. Jako každé zvíře chované v zajetí, potřebuje i papoušek vytvořit vhodné životní podmínky, zajistit vyváženou a pestrou potravu, dostatek čerstvé vody, ale hlavně pozornost a lásku svého chovatele. Papoušci některých druhů jsou na svém páníčkovi psychicky závislí stejně, ne-li více než pes nebo kočka. S ptáky se navíc obtížně cestuje a je nutné mít vždy někoho, kdo se o Vašeho mazlíčka postará, když nebudete doma. Při výběru vhodného druhu papouška také zvažujte, jak velkou klec si můžete do pokoje dovolit a zda ho můžete nechat bezpečně prolétnout.
Doporučujeme navštívit výstavu, burzu nebo zoologickou zahradu a svého favorita si dobře prohlédnout a poslechnout, nastudovat dostupné informace a popřípadě kontaktovat zkušené chovatele a požádat je o radu.
V následujícím textu Vám nabízíme několik postřehů, které Vám pomohou lépe a zodpovědněji se rozhodnout, zda si papouška nebo pěvce vůbec pořídit a který druh by byl pro Vás nejvhodnější.

Velikost klece
Chcete-li si pořídit papouška do domu, zvažte kolik prostoru jste mu ochotni věnovat. Existují druhy, a to převážně malí pěvci, kterým postačí větší klec nebo voliéra, ve které si dostatečně protáhnou křídla. Převážná většina papoušků, včetně papoušků vlnkovaných neboli andulek, se však potřebuje pravidelně prolétnout, aby správně prospívali a byli psychicky v pohodě. Pokud by pták trávil většinu svého života v kleci, neměl by velkou radost ze života, svaly by časem zeslábly a místo nich by se tvořily pouze tukové zásoby. S tím souvisí i oslabená imunita a rozvoj řady onemocnění. Počítejte také s tím, že ptáci občas při hraní, krmení a kálení (především druhy s tekutým trusem, např. loskutáci) udělají kolem klece pěkný nepořádek. Při výběru klece se zaměřte raději na ty s co nejjednodušší konstrukcí. Základna klece by měla být dvakrát delší než hloubka. Pouze pro dlouhoocasé ptáky volíme klec vyšší, aby si nepoškodili rýdovací pera na ocase.

Pro ilustraci uvádíme doporučené minimální rozměry klecí (v centimetrech) pro některé druhy:
andulka 60 x 40 x 50
kanár 45 x 40 x 35
agapornis 80 x 50 x 60
zebřička 50 x 50 x 35
amazoňan, kakadu, ara 70 x 80 x 100
 
Umístění klece
Klec umístěte minimálně do úrovně očí (aby se pták cítil v bezpečí) na klidné místo mimo dosah ostatních zvířat v domácnosti. Dejte pozor na průvan. Vyberte místo, kam nesvítí slunce několik hodin denně a v dostatečné vzdálenosti od radiátoru.
Neumisťujte klec do kuchyně, protože zde na Vašeho opeřence číhá příliš mnoho nebezpečí. Páry, které se uvolňují při vysokých teplotách z nádobí s nepřilnavými povrchy jsou pro ptáky velmi toxické. Některé moderní elektrické trouby mají samočisticí program během něhož se uvolňují rovněž pro ptáky toxické látky. I samotné mastné páry vznikající během vaření jsou škodlivé, protože se ptákům usazují na peří. Snaha očistit se může vést až k sebepoškozování a oškubávání vlastního peří. Nebezpečný je také otevřený hrnec s horkou polévkou, zapálený plynový vařič, napuštěný dřez s mycím prostředkem, atd.
 
Druh papouška
Výběr papouška podle časové náročnosti
Máte–li představu, jak velký by pták mohl být, popřemýšlejte, kolik času jste mu ochotni věnovat. Trávíte–li většinu dne mimo domov, uvažujte spíše o koupi páru. Papoušek bude na Vás méně závislý, nebude tak ochočený, ale bude spokojený. Papoušci jsou velmi společenští tvorové a samota a nuda u nich může vést k depresím nebo poruchám chování. Mnoho času, pozornosti a lásky vyžadují především větší druhy jako amazoňan, kakadu, papoušek šedý a ara.

Výběr papouška podle hlučnosti
Pokud máte blízko sousedy, zvažte kolik hluku jsou ochotni tolerovat. Přirozeností každého zdravého papouška je rozmanitý hlasový projev, a to štěbetání, zpívání, pískání, napodobování různých zvuků nebo hlasitý a nepříjemný křik. Klidněji se většinou projevuje papoušek kouřový, alexandr rudohlavý, pyrura nebo aymara. Mezi křiklouny vyniká většina alexandrů, aratinga nebo eklektus. Některé druhy jsou také více destruktivní a mohou vám snadno poničit zařízení bytu, např. kakadu a ostatní velcí papoušci.
 
Výběr papouška podle chovatelské náročnosti
Jste–li začátečníci a chystáte se pořídit si prvního ptačího kamaráda, vybírejte z méně chovatelsky náročných druhů. Zkuste to s andulkou, zebřičkami, chůvičkami nebo s kanárkem. Co se týče velkých druhů papoušků, zvažujte jejich dlouhověkost (někteří ptáci se v zajetí mohou dožít i více než padesáti let!), náročnost na čas, prostor, potravu, jejich silný hlasový projev a mohutný a silný zobák. Tito ptáci si většinou vyberou jednoho z členů rodiny, kterého považují za svého partnera a vůči ostatním můžou být nevrlí až nepřátelští!
 
Příchod papouška domů Odběr u chovatele
Nyní je načase kontaktovat dobrého chovatele, od kterého získáte mladého zdravého ptáčka. Mějte na mysli několik zásad, jak vybrat dobrý chov a zdravého ptáka. Chovatel by měl být vstřícný, odpovídat na Vaše dotazy, popřípadě Vás nechat nahlédnout do chovu (může odmítnout z důvodu nebezpečí zavlečení nákazy), zajímat se o Vás a o prostředí, kam poputuje jeho svěřenec, na cestu by Vám měl dát i několik dobrých rad. Ideální je, pokud Vám umožní i více návštěv během nichž se blíže seznámíte s vybraným mládětem. Chcete–li opravdového mazlíčka, budete mít větší šanci s ručně dokrmeným papouškem. Sami uvidíte, jak na vás bude reagovat a jestli vás přijme. Porozhlédněte se po prostorách chovu, jaké tam panují zoohygienické podmínky.Vyžadujte a zkontrolujte doklady o původu, popř. CITES (patří–li tento pták mezi chráněné druhy) a zda má pták kroužek nebo čip. Tím, že budete vyžadovat doklady k papouškovi jakéhokoli stáří, podpoříte boj proti černému trhu s exotickými ptáky odchycenými ve volné přírodě.
 
Zdravotní stav papouška při odběru
Vždy zkontrolujte zdravotní stav ptáka. Jedinec by měl být čilý, se zájmem o okolí, měl by reagovat na nově příchozího člověka. Nesmí být apatický, mít přivřené oči, neupravené a rozčepýřené peří, hlavu schovanou pod křídlem.
Prohlédněte oči a nozdry, zda jsou čisté, bez výtoků. Sledujte jak pták dýchá – lehce, bez sípání, bez otevřeného zobáku. Zobák by neměl být přerostlý (vrchní čelist výrazně přesahuje spodní) ani nedorostlý (vrchní čelist kratší než spodní). Stav peří je velmi dobrým ukazatelem zdravotního stavu a psychické pohody u všech papoušků. Vybírejte ptáka s lesklým, uhlazeným a neznečištěným peřím.
 
Co pro papouška potřebujete a na co nesmíte zapomenout
Druh papouška nebo pěvce jste si pečlivě vybrali. Doma máte nachystanou klec, napáječku a krmítko vhodné velikosti, popřípadě misku na koupání, bidla o správném průměru pro danou velikost ptáka, krmení a potravní doplňky, sépiovou kost.
Nezapomeňte na potřebu papoušků obrušovat si zobák a drápky. Dopřejte jim k tomuto účelu sépiovou kost a čerstvá bidla z ovocných stromů (chemicky neošetřených), březových, dubových větví. Ve voliéře nebo v kleci udržujte čistotu. Pravidelně odstraňujte trus a hrubé nečistoty, omývejte krmítka, napáječky a dno horkou vodou (alespoň jednou za týden), několikrát do roka vše vydezinfikujte. Nejvhodnějším prostředkem k dezinfekci je naředěný Virkon S.

Přejeme Vám mnoho radosti s novým ptačím kamarádem, pokud však nějaké problémy přeci jen nastanou, neváhejte se na nás obrátit.
 

Autor článku : MVDr. Iva Librová

© 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.