Obedience

Pro ty co nevědí co to je obedience:
Obedience je rozšiřující se psí sport, který je vhodný pro všechny psy bez ohledu na velikost a fyzické dispozice. Jedná se o souhrn 10 cviků, přesně definovaných řádem obedience dané země, na nejvyšší úrovni pak řádem FCI, Obedience III.
 „Trénink obedience učí psa chovat se kontrolovaně a spolupracovat. Zdůrazněn je dobrý kontakt mezi psem a jeho psovodem a ochota psa uposlechnout povel i přes značnou vzdálenost. Psovod a jeho pes musí obecně prokázat velmi dobrý vztah.“
(Citace z řádu FCI Obedience)

Zkušební řád Obedience CZ zahrnuje čtyři kategorie: OB-Z (začátečníci), OB 1, OB 2, OB 3. Každá kategorie obsahuje 10 cviků. Mohou se účastnit i psi bez PP.

Ke mě

K noze

Lehni

Sedni

Nejjednodušší postup, jak naučit štěně povel sedni, je přinutit ho sednout než dostane misku s jídlem. Zároveň tak docílíte, že se pes naučí na misku nevyskakovat. Malé štěně si většinou sedne automaticky, držíte-li něco co chce (v tomhle případě misku, ale může to být i oblíbená hračka) u těla nad jeho hlavou. za každé takové sednutí ho pochvalte a dejte mu misku (oblíbenou hračku). Štěně rychle pochopí, že když si sedne, dostane to, co chce. Můžete tuto "hru" trénovat i s hračkou. Až si štěně začne automaticky sedat, přidejte povel sedni těsně předtím, než úkon dokončí. Brzy si spojí povel s činností a máte vyhráno.

Stůj