Archie

Vítejte na stránkách věnovaných pejskovi Arčímu.

"Většina lidí se svého psa nakonec naučí poslouchat."

 

Jméno: Archie
Zvíře: Pes
Pohlaví:
Datum narození: rok 2003
Datum úmrtí: 3.9.2008
Plemeno: x border kolie
Výška: 57cm
Váha: cca 25kg
Typ srsti: středně dlouhá, zvlněná
Barva srsti: Černá s bílými irskými znaky
Barva očí: Hnědá
Majitel: Furejtová Eva (babička)

Naše aktivity

Dlouhatánské procházky do lesa, na pole, na louku.. prostě máme pořád co dělat :o)
 
Hra s balonkem. Ač se to nezdá, tato činnost je pro nás velmi důležitá. Dělalo nám značné problémy Arčího naučit hře s balonkem. Odmítal vzít cokoliv do tlamičky. Teď je to již v pořádku, ale aby na to nezapoměl, tak se snažíme pořád upoutávat jeho pozornost hračkama. Pomalu ho začínáme učit aportování - zatím to není nic slavného, ale časem, krůček po krůčku to zvládnem :o)
 
Poslušnost. Jako správný pes ovládá Arčí základní povely:
K noze (ke mě, pocem) - Tohle po něm volám když chci aby přišel. K noze na něho působí nekompromisně, ke mě používám když mi na vodíku tahá do strany a zbývající povel používám jako výzvu - cheš-li přijít, přijď.
Sedni - tak to je bezproblémový povel, i když si ho občas splete s lehni .. no - nevím jestli to dělá schválně, či co, ale nevím co s tím..
Lehni - no problemo - krom toho ze se mu obcas lehat nechce.. :oD
Zůstaň - tak tenhle povel už umí dokonale. Můžu odejít prakticky kamkoliv a mám jistotu že tam zůstane i kdyby kolem něho skákali psi (vyzkoušeno na cvičáku :o))
Plaz (se) - tenhle povel ještě neovládáme i když se ho učíme poměrně dlouho.. asi prostě nevím jak na něj.. i když posledně už to šlo lépe :o)

Poslední dobou nám Arčí lumpačí - nevím jestli ho přepadla puberta, nebo ho jen pobláznilo blížící se jaro (pár dní tepleji), ale bohužel nemám teď kvůli přípravám na maturitu čas s ním chodit ještě na poslušnost, tak snad se to nebude horšit, jinak budeme muset vyměnit poslušnost za agility - aspoň na pár lekcí...

Agility. Agility se staly naší vášní. Arčí se pokaždé nemůže dočkat cvičáku a skákat ho velice baví. Celkem mě překvapil, že nechtěl podlízat překážky když jsme ze small zvedli najednou na large :o) Je moc šikovný. Taky se hodně zrychlil takže ho brzdím.. njn - kazím mu to - musím se polepšit :o) Již jsme v pokročilých, takže nás čekají složitější tratě a důkladný nácvik zónovek :o)
Pokud vás zajímají bližší informace k našim tréninkům (jak probíhaly :o)), dočtete se níže.

Arčí zná již tyto povely pro Agility:
Tunel - a to jak pevný, tak po intenzivním tréninku 1.2.2008 i látkový :o)
Hop - skočky, bez problému skáčeme už large
Okolo - přichází po povelu hop, když potřebuju aby se mi kolem bočnice skočky stočil zpátky ke mě :o) zatím jsem nezaregistrovala žádný problém :o)
Hoplá - skok daleký - zatím s ním nebyl problém
Áčko - cvičíme na sbíhanou zónu a nemáme problém
Hore - kladina - ze začátku byly problémy, teď už ne
Slalom - Od včerejška (17.4.2008) už nemusíme běhat s mlskou u čumáku - Arčí už to pochopil :o)
Kruh - už bez problému :o)
Bum - houpačka - od 17.4.2008 začínáme cvičit - naštěstí z toho nemá strach :o)
Desk - stůl - jsme s tímto povelem zatím v plenkách...

Agility

24. září 2007 - první oficiální trénink agility
Dnešek byl vcelku uspěchaný. Na přesun škola - pro psa - cvičák jsem měla minimum času- ale zvládli jsme to. (Dokonce i přes Archieho neoblíbenou jízdu v autobuse - protože musí mít náhubek) Věděl totiž, že na něho v baťohu čeká jeho oblíbený (to je slabé slovo) sýr za odměnu :o)
Na cvičáku jsme se pěkně přivítali s ostatními pejsky, trenérkou a psovody. Některá jména si už bohužel nepamatuju, ale cvičilo nás celkem 5. Nejšikovnější byla malá šedá pudlice Ari, která skákala jako na gumce (prý je na duracelky :oD). Dále tam byl malý bílý hafánek - asi nějaký bišonek nebo něco podobného. Abyste neměli pocit, že tam byli jen samí mrňaví pejsci, tak tam byla fenka border kolie Dafné (ta se našemu lumpovi moc zamlouvala) a křížený pejsek kolie a leonbergra Rocky:o) No a do toho samozřejmě náš Arčí.
První jsme se učili tunel - nejprve červený, potom černý. Když to bylo v pohodě tak jsme probíhali ty samé tunely, ale zahnuté. S Arčím nebyl problém - za sýr by udělal všechno na světě (ještě že to o něm vím :o)) Úplně bez problému jsme překonali i dva tunely za sebou :o) Horší už bylo, když měl přeskočit nízkou překážku a následně proběhnout tunel. To už nebylo tak jednoduché jak se zdálo, ale nakonec jsme to (s lehkou dopomocí) zvládli :o)
Všichni jsme byli pochváleni - že jsme prý šikovná skupinka - to nás moc potěšilo :o) Nakonec jsme vítězně proběhli tunel a "měli jsme velikou radost" (skákali jsme a běhali po cvičáku a nakonec samozřejmě sýr :o)) Všemu tomu mumraji přihlížel můj přítel, který nám pořídil i nějaké ty fotečky :o))

A my už se nemůžeme dočkat příštího týdne - haf!

1.října 2007 - Druhá výcviková hodina
Dnešek byl naprosto vyčerpávající den. Kromě toho, že jsem dělala zkoušky z autoškoly jsme byli opět s Arčím na cvičáku. Po neoblíbené jízdě autobusem nás čekalo pár minut pěšky ke cvičáku - celou cestu Arčí tahal jak se těšil :o)
Hned u branky jsme potkali kamaráda Rockyho (křížená kolie) a malou pudlici :o) Když se přivítali tak jsme se odebrali za ostatníma. Dafné (border kolie) už tam byla. A kromě ní i několik dalších psů členů SKK.
Když se pejsci přivítali, odvedli jsme je na odkládačky a šli jsme stavět překážky (tunel, skočky a slalom). Odkladačka se Arčímu moc nelíbila (lepší bylo když tam s námi byl Franta a on nemusel být zavřený - sám samotný.. jen s Rockym ve vedlejší kleci) i když tam bez problémů vlezl a čekal (ani neštěknul). Přecejen by byl raději se mnou :o) Nakonec jsem ho pomocí piškotku přesvědčila že to nebylo tak strašné a šli jsme k už postaveným překážkám a pozorně naslouchali instruktorce.
Nejprve jsme běželi kombinaci skoček a tunelů (skočka - tunel, skočka - tunel - skočka, skočka - tunel - skočka - tunel). Myslím že by to nebyl takový problém, ale Arčí měl dneska závažný problém v soustředění - Dafné hárala... Takže jsme museli překážky hodněkrát opakovat (no, aspoň jsme si to pořádně vyzkoušeli - hlavně teda já, protože jsem taky dělala chyby). Taky se Arčí začal trošku honit za tenisákem přes překážku, takže jedno velké pozitivum :o)
Po - dá se říct - opakování, jsme se dnes seznámili se slalomem. No, koukali jsme na to s Arčím oba. Já jsem mezi změtí tyček ztrácela orientaci jak ho navádět a Arčí váhal jestli raději piškot, nebo Dafné.. Nakonec jsme ale pomalu a po malých úsecích celý slalom prošli :o)
Na závěr jsme si dali "veselé" dva tunely po sobě abychom mohli "mít velikou radost" a šli jsme domů :o)
I když ne tak docela. Arčí, Rocky a Dafné se ještě spolu šli projít k řece (samozřejmě s paničkama, které si popovídaly :o)) Dafné s Rockym se vrhli do vody za balonkem - Arčí na ně jenom koukal jestli jsou normální. A když se před ním Dafné otřepala, couvl o pár kroků dozadu. Njn.. je to naše fajnofka :oD
Těšíme se na další týden - na agi i na kamarády :o)

22.října 2007 - Třetí výcviková hodina
Dnes to vůbec nebylo snadné... už jen to že jsem jela na cvičák po praxi - utahaná, promrzlá... a ani jsem nestihla pro Arčího zajet domů.. ještě že mi ho babička dovedla až k tramvaji :o) A pečlivě mi připravila teplý čaj do termosky, dvě housky se salámem a banán a pro Arčího mňamku sýr a piškotky za odměnu :o) taky jsme u tramvaje potkali Dafné s její paničkou :o)
Na cvičáku jsme na chvíli pustili pejsánky ať se prolítají. Dnes tam krom našeho Arčího byla Dafné, Bebe,a hnědobílá borderka s pálením - bohužel jsem si nezapamatovala jméno.. (všechno fenky bordereček) a Ari (malinkatá pudlice). Takže Arčí byl jediný chlap :oD
Pejsky jsme odložili do odkladaček a šli nachystat překážky. Nachystali jsme 5 skoček , červený pevný tunel, látkový tunel a slalom.
Pro začátek jsme proběhli pevný tunel. Poté jsme přidali skočku takže to vypadalo: skočka -> tunel
a potom: skočka -> tunel -> skočka
S tím už jsme měli trošku problém, protože jsem pořád Arčímu utíkala, ale nakonec jsme to zvládli na obě ruce :o)
Chvíli jsme se věnovali seznámení s látkovým tunelem, kde Arčí probíhal se zvednutou plachtou aby viděl na druhou stranu - to bylo bez problémů :o)
Tak jsme ho zapojili: skočka-> tunel -> skočka -> tunel (látkový)
Pak jsme se přesunuli ke slalomu - sla-lom, sla-lom... a taky jsme to zvládli :o)
následovalo: skočka -> skočka -> tunel -> skočka
a
skočka -> skočka -> skočka -> tunel -> skočka
i když jsme se občas někde zasekli, tak jsme to doklepali do konce :o)
Úplně nakonec jsme se seznamovali s kladinou.. abychom na ni Arčího dostali, museli jsme použít speciální taktiku - pamlsek na každém kroku :oD I tak se snažil občas šprajcovat.. ale vonělo mu to, tak se nechal ukecat :o)
Bylo to dneska moc fajn, i když si Arčí "protahoval hlasivky" štěkáním (nechápu to, nikdy neštěká) a trošku mrholilo... :o)
Těšíme se na další trénink - konečně se nám přesouvají na sobotu :o)

3.listopad 2007 - Agi po čtvrté :o)
Ráno jsem vstala a utíkala pro Arčího. Ten se tak těšil že mě div nevyvrátil :oD Do autobusu jsem měla trošku problém ho dostat, ale nakonec se tam nějak nasoukal.
Když jsme dorazili, stála u branky holčina s fenkou breťanského ohaře (později jsem se dověděla že se jmenuje Martina), která se k nám přidala do začátečnického kurzu.
O trošku později dorazila instruktorka (dnes nás trénovala Eli ).
Zatímco pejsci byli v odkladačkách, my jsme nachystali překážky.
2 pevné tunely, 6 skoček, slalom, kruh (ten jsme nepoužili)...

1.února 2008 - intenzivka
Protože poslední dobou Arčí trochu na cvičáku zlobí (pořád mi utíká za fenkama a na parkuru je nesoustředěný), měla jsem z toho trošku strach. Nakonec to však dopadlo nad moje očekávání. Možná i proto že se nedostavil hlavní objekt jeho touhy...
Ten den bylo na cvičišti o hodně víc pejsků než jsme zvyklí (dostavili se psovodi i z jiných skupin), tak byl Arčí ze začátku dost rozrušený, ale v průběhu dopoledne se uklidnil a ke konci mě téměř dokonale vnímal. Ten den jsme se zaměřili hlavně na sekvence s tunely a jednoduché sekvence se skočkami - vzhledem k jeho nesoustředěnosti z posledních hodin. Ukázalo se to jako velice chytrý tah naší skvělé trenérky Efky, protože se mi zdá, že se Arčí díky intenzivnímu tréninku, který od rána od 9 hodin až do odpoledne vedla, dostal opět do soustředění. Ale to se samozřejmě uvidí až při příštím tréninku.

17.dubna 2008 - trénink
Dnešní trénink probíhal v pohodě. Dorazili jsme dříve abychom se podívali jak to jde nováčkům v kurzu. Je jich dost, ale obávám se, že začnou pomalu odpadat.. snad jich zůstane co nejvíc :o)
Když skončili tak jsme začli trénovat my, a to na tunelech. Poté přišly složitější frekvence. Arčí mě velice potěšil. Nejen že poslouchal, ale taky mi ukázal že opravdu už pochopil co to je kruh a poprvé proběhl slalom téměř samostatně (nemusela jsem mu držet pamlsek u čumáku). Myslím že se začínáme zlepšovat. Jsme v takové fázi že mu to spíše kazím já tím, že si nezapamatuju frekvenci a běžíme špatně. Na povely ale reaguje krásně :o)
Ke konci jsme poprvé zkusili houpačku. Myslela jsem že se toho bude bát, ale vše proběhlo v naprostém klidu :o)
Mám z něj opravdu radost. Doufám že to takhle půjde dál :o)

24.dubna 2008 - trénink

Dneska to bylo docela náročné. Arčí mi pořád odbíhal za Jermy protože hárala... S tímhle mám s ním fakt problém... jen co odmaturuju tak s tím začneme intenzivně něco dělat... Domů jsem příšla s dodřenýma rukama od vodítka a totálně zoufalá... snad se to zase zlepší.
Co se týče parkuru, tak to nebylo nejhorší - až na konec kdy už toho měl dost jak Arčí tak já. Učíme novou překážku - stůl. Zvolili jsme si povel Desk.. Martina mě pobavila když na svůj povel pro stůl zvolila Kiwi :o) Jinak byla legrace - i pejsci se bavili :o)
Ještě se zbavit Arčího štěkotu na parkuru, jeho odbíhání za fenama a mojí skleróry a budeme téměř dokonalí :oD

14.5.2008 - trénink
Trénovat po 2týdenní pauze bylo zajímavé.. každopádně jsme to nějak zvládli. Naštěstí jsme trénovali jen sekvence s tunely a skočkami (to Arčí zvládá) a jednou slalom pro zopakování. Měli jsme taky diváky - Arčího paničku, tak ho to trošku rozptylovalo.. Po mojí maturitě začneme s poslušností, tak snad se to trošku urovná a bude zase dobře :o)