Meduňka lékařská

Latinský název
Melissa officinalis L.

Lidové názvy
apiastrum, melisa, marulka, matečník, medlinka, včelanka, doušník, citronelka, citronová melisa, doubravnice, kocúrník, lemonka, marule, máta

Čeleď
Hluchavkovitá

Původ
Malá Asie

Rozšíření
Střední a východní Asie, v ČR je pěstována

Charakteristika
vytrvalá bylinka, voní po limetce či citrónu, dorůstá se výšky 80 cm, tvoří trsy, listy chlupaté srdcovitého tvaru, lodyha zaoblená větvená, květy přisedlé v úžlabí listenů bílé až namodralé kvetou v červnu a červenci, je medonosná, bujná, téměř nezničitelná rostlina.

Pěstování
Je možné ji vysévat přímo do půdy, ale klíčí pomalu. Nejlepší je koupit sazenici. Rostlina se velmi rychle rozrůstá. Lze ji dál množit dělením trsů na jaře nebo bylinnými řízky. Když ji před vykvetením seříznete, podpoříte vývin mladých lístků. Můžete ji pěstovat i v květináči na balkoně či terase. Na půdu není náročná. Má ráda slunné polohy.

 Užitná část
Listy, nať

Užití
Čerstvé lístky se používají k dochucení pokrmů (omáčky, saláty, pomazánky, polévky aj.) a nápojů (ovocné limonády, čaje, míchané nápoje). Nálev z meduňky se používá do koupele a je výborný na mastné vlasy. Stonky a listy je možno použít k leštění nábytku. V nálevech k léčbě nachlazení a chřipky a také se přidává do mastí určeným k léčbě oparů.

Účinné látky
List obsahuje jednak silici (až 0,1 %) s hlavní obsahovou složkou citralem, citronelalem a geraniolem, jednak třísloviny (asi 4 %) a kyseliny hydroxytriterpenové, např. kyselinu ursolovou.

Účinky
snižuje horečku, mírní kašel, používá se při léčbě nespavosti, zrychlené srdeční činnosti, nervovém podráždění, zklidňuje zažívání, snižuje krevní tlak, zmírňuje bolest při menstruaci, působí proti některým virům (Herpes)

Tato bylina nemá vedlejší účinky, takže je možno ji užívat dlouhodobě, kvůli velkému úbytku silic ale není vhodné používat sušené byliny starší než jeden rok.